Barkod Tescili Hakkında

Barkod; değişik kalınlıktaki dik çizgi ve boşluklardan oluşan ve verinin otomatik olarak ve hatasız bir biçimde başka bir ortama aktarılması için kullanılan uluslar arası bir yöntemdir.

Barkod ile stok kodu, seri numarası, personel kodu gibi bilgilerin gösterilmesi sağlanabilir. Bu bilgilerin bilgisayara klavye aracılığı ile girilmesi zaman alıcı ve yorucu olmaktadır. Ayrıca bu yöntem pek sağlıklı olmamaktadır. Çünkü veriler girilirken hata yapılma olasılığı fazladır. Bu hata oranını ve harcanan zamanı azaltmak için barkodlar ve barkod okuyucular kullanılır.

Barkod, ürünün kodu veya ürün ile ilgili açıklamalar içermemelidir. Barkod sadece o ürünüe ait bir referans numarası içermelidir. Bu referans numarası bilgisayara tanıtılır ve ürüne ait detaylı bilgiler bilgisayarda tutulur. Daha sonra bu referans numarası kullanılarak o ürüne ait bilgiye erişilir.
Barkod sistemi uluslar arası bir sistem olduğu için, Türkiye’de kullanılan barkodlu ürünlerinizi tüm dünyaya ithal edebilir, satabilirsiniz.

BARKOD KULLANMANIN FAYDALARI NELERDİR?
• Ürün hareketleri ve stokları kolayca izlenir.
• Envanter Sayımı hızlı ve doğru yapılır.
• Alım ve satım işlemleri doğruluk ve hız kazanır
• Fiyat değişimlerinde zaman kazandırır.
• Veri girişi sırasında insan hatalarını sıfıra indirir.

Hangi makinede, saat kaçta, hangi personel tarafından ve kaçıncı vardiyada üretildiğine dair bilgiler barkod bilgilerine sığdırılabilmektedir.

BARKOD MÜRACAATINDA BULUNURKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
Firmanın mevcut ürün adedini ve önümüzdeki yıllarda kullanılabilecek barkod adedini tespit ederek müracaatınızı bu sayıya uygun olarak yapmalısınız. Seçeceğimiz firma kod numarası çeşitlerine göre 7 basamaklı (100.000) , 8 basamaklı (10.000) ve 9 Basamaklı (1.000 Adet) barkod kullanma hakkı tanımaktadır.

Tartılarak satılan ürünlerde TOBB’ne üyeliğinizin olması gerekmektedir. Üyeliğiniz varsa TOBB’nden her ürün için ürün numarası talebinde bulunulur. 1 hafta içinde TOBB tarafından firma kod numarası alınabilmektedir. Firma kod numaranız varsa 2 gün içinde barkod filmi hazırlanıp gönderimi yapılabilir.

Tartılarak satılan ürünlerde gramaj ağırlığına bağlı olarak fiyat değişken olduğu için barkod filmi hazırlanmaz. Teraziye ürün bilgileri, kg fiyatı ve ürün kod numarası girilir. Ürün ağırlığına göre terazi barkodu hazırlar.1 hafta içinde TOBB tarafından firma kod numarası alınabilmektedir. Firma kod numaramız varsa 2 gün içinde barkod filmi hazırlanıp gönderimi yapılabilir.

BARKOD ÇEŞİTLERİ VE KULLANIM ALANLARI

1-EAN13 (Ürün Barkod Filmi) : Sabit Miktarlı Ticari Ürünler – Perakende satılanlar -Mağaza/Depo içi Uygulama
2-ITF14 (Koli Barkod Filmi) : Sabit Miktarlı Ticari Ürünler – Perakende satılmayanlar
3-EAN8 Barkod Filmi : Sabit Miktarlı Ticari Ürünler – Perakende satılanlar – Küçük hacimli ürünler
4-CODE128 : Taşıma birimi barkodudur. Ürünün adım adım izlenebilmesini sağlar.